طراحی سوله

//طراحی سوله

طراحی سوله

طراحی سوله و تعریف آن؛ سوله سازه ای فلزی با سقف های شیب دار می باشد که دارای دهانه های بزرگ بوده و قابل استفاده برای انواع کاربردهایی که نیاز به فضاهای سرپوشیده دارد می باشد.

ساخت سوله با توجه به نیازهای گوناگون انجام گرفته که با در نظر گرفتن کاربری آن ها طراحی ها و محاسبات خاصی برای ساخت این سازه ها انجام می پذیرد.

سوله های فلزی در دنیای امروز جایگزین بسیار خوبی برای ساختمان های پرهزینه و بتنی می باشد که با طراحی و مهندسی های خاصی صورت می پذیرد.

امروزه برای کاربردها و مصارفی مانند مرغ داری ها، انبارها، کارخانه جات، سالن های همایش و تالارها، سالن های ورزشی، تعمیرگاه ها و مراکز خرید و انواع نمایشگاه ها ، رو به ساخت سوله می آورند. چرا که علی رغم سریع بودن فرآیند ساخت، دارای هزینه ای بسیار پایین تر از ساختمان سازی می باشد و برای انواعی از آن ها قابلیت جابه جایی و نقل مکان نیز تعریف شده است.

طراحی سوله ها

ساخت سوله کاری بسیار دقیق و مهندسی می باد که چنان چه کوچکترین قصور یا احمالی در آن صورت پذیرد می تواند خسارات مالی و بعضا جانی غیر قابل جبرانی را برای افراد بهره بردار از آن ها به وجود بیاورد.

برای ساخت سوله در انواع مختلف آن اجزایی مانند : قاب اصلی، دهانه و ستون ها، تیرها، پرلین یا لاپه، مهاربند و سینه بند، بادبند، تکیه گاه جرثقیل و … به کار برده می شوند.

یکی از مسائل مهم در ساخت سوله، توجه به قدرت و انسجام و استحکام آن در برابر شرایط محیطی گوناگون می باشد. در ساخت سوله های خرپایی به شدت این فاکتور مهم  مورد توجه قرار داده شده است و علی رغم داشتن وزنی سبک، انسجام بالایی برای تحمل بارهای مختلف و نیز شرایط محیطی گوناگون دارد.

و در عین حال دارای هزینه ای مقرون به صرفه نسبت به سایر سوله ها می باشد.

توسط | ۱۳۹۶-۱۱-۳۰ ۲۰:۰۰:۴۰ +۰۰:۰۰ بهمن ۳۰ام, ۱۳۹۶|سوله|0 نظر

درباره نویسنده:

پیام بگذارید